Історична довідка

БУТЕНКИ – село Кобеляцького району, центр сільської ради , якій підпорядковані села Бережнівка, Богданівка  , Зелене , Колодяжне, Вітрова Балка, Вишневе , Славнівка , Чумаки , Шапки , Дрижина Гребля .

Розташоване за 12 км від районного центру на території Бутенок знаходиться залізнодорожна станція «Кобеляки»

Бутенки засновані козаками у кінці 18 століття. Спочатку це були хутори : Марченки,  Хряпи (Хряпини), Голики , Ісаї , Стрюки .

В 1870 році між ними на землях козака Бутенка (від прізвища якого походить назва села) прокладено залізницю Харків – Одеса. Звідси й почав будуватися центр села. Відкриття залізнодорожної станції спарияло швидкому зростанню села , розширенню торгівлі .З 1908р по 1910 р прокладено бруківку, в центрі  побудовано артезіанський колодязь.

До Жовтневої революції Бутенки підпорядковувалися Білицькій волості Кобеляцького повіту. У селі було 10 приватних крамниць, мануфактурних – 4, залізоскоб»яних – 2 , продуктових – 2, ресторан , шинок , аптека ,фельдшерський пункт , поштове відділення , пекарня. Двохповерховий вальцьовий млин , що рухався двигуном «Шкода», крім вальців були встановлені крупорушка, жорна та олійниця. Навколо Бутенок стояло 12  селянських млинів-вітряків.

Радянську владу проголошено 22 січня 1918 року. Спочатку село було підпорядковане Дрижено-Греблянській сільраді, а в 1924 році  стало самостійною Бутенківською сільською радою. Організовано сільбуд , де з 1926 року почали демонструвати кінофільми.

За переписом 1910 р .- 107 дворів, 605 жителів

У 1926 році – 110 господарств,  426 жителі.

В 1990 р. -2472 жителі

Восени 1928 року організовано ТЗСО «Серп і Молот» , що об»єнам 40 господарств (перший голова  – В.Т. Марченко). Пізніше – 2 колгоспи «Паризька комуна» та ім.. М.І.Калініна. Взимку 1931 року три колгоспи об”єднано під назвою С.М. Будьонного.

Від голоду в 1933 році померло 120 чоловік.

У 1936 році у Бутенках побудовано кінотеатр на 500 місць, у 1938 році – двоповерхову школу.

У роки німецько-фашистської окупації (15.09.1941 – 25.09.1943)гітлерівці вивезли до Німеччини близько ста юнаків та дівчат, зруйнували село.

У 1951 році колгосп ім..Будьонного об»єднано з 2-ма :»Пролетарієм « та ім..В.І.Чапаєва під назвою «Здобуток Жовтня». У 1974 році їх об»єднано з колгоспом ім.Свердлова під останньою назвою.

У Бутенках розміщений Кобеляцький комбінат хлібопродуктів (заснований в 1919р) з клубом , асфальтно-бітумний завод, нафтобаза.

Уроженцями села є :

Український письменник Юрій Дольд-Михайлик – автор прозових і драматичних творів, сценаріїв до кінофільмів. Найбільшої популярності набув роман «І один у полі воїн» (1956р), продовження «У чорних лицарів» (1963р)

Український письменник І.В. Дубинський , автор романів , повістей

Український фізик І.І. Залюбовський – доктор фізико-математичних наук, професор , заслужений діяч республіки

Заслужені артисти  УРСР  Г.П.Роменський та П.М. Жук

Родом із Бутенок заслужений лікар України М.А. Касьян.

На території села поховано бійців та офіцерів , полеглих під час  його визволення в в 1943 р. від німецьких загарбників. Споруджено в 1978 р.5 пам”ятників воїнам-односельцям , які загинули (584 чол) на фронтах війни.

Дрижина Гребля (Дригина Плотина) – село Кобеляцького району Розташоване біля  р.Кобелячок за 27 км від районного центру та за 12 км від залізничної станції Кобеляки.

Заснована у 18 столітті , як козацьке поселення. За переписом 1900 р у селі Дригина плотина Білицької волості Кобеляцького повіту – 46 дворів. 133 жителі. , дерев»яна преображенська церква з дзвіницею ( збудована у 1868 році, нова – 1889 р), при якій діяли церковно-парафіяльна школа та бібліотека.

У 1910 році – 48 дворів . 311 житель.

Радянську владу встановлено у січні 1918 року.

У 1926 році – 526 жителів.

У 1929 році створено колгоспи: «Запровіт Ілліча», «Шлях до комунізму», «Комунар» , ім..В.Я. Чубаря та інші.

Під час німецько-фашистської окупації (16.09.1941-25.09.1943), гітлерівці відправили на примусові роботи до Німеччини 136 чоловік.